Mutfak Ve Banyo Dolabı

Mutfak Dolabı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mutfağınızı yenilemeye karar verdiniz veya mutfak dolabı yaptırmayı mı düşünüyorsunuz ? Burada mutfak dolabı yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin tamamını bulacaksınız.

Yeni mutfağınızın tadilatı için mutfak dolabı yaptırırken ya da hazır satın almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler ve cevaplamanız gereken önemli sorular vardır.

Mutfak Dolabı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
1. Bütçe
Mutfak dolapları, mutfağınızın tadilat projenisinin toplam maliyetinin yüzde 40 ila 50’sini oluşturur, bu nedenle mutfağınızın tadilatı için toplam bütçe rakamınızı belirlemek, yapmanız gereken ilk şeylerden biri olacaktır.

Ancak bu kararın sizi korkutmasına izin vermeyin. Çünkü seçtiğiniz mutfak dolapları, yeni mutfağınızın kalitesini, tonunu ve tasarımını belirleyecek ve alanınızı mükemmel bir yere dönüştürmede önemli bir rol oynayacaktır.

2. Kalite
Bir evde kısa bir süre yaşayacaksanız, temel bir mutfak dolabı stili seçebilirsiniz. Ancak bu sizin hayalinizdeki mutfak olacaksa, en kaliteli mutfak dolabı malzemesini aramalısınız.

Mutfak dolapları sağlam çerçevelere, kapak ve çekmece cephelerine, güçlendirilmiş köşelere ve kapalı arkalıklara sahip olmalıdır.

Mutfak dolaplarının çekmeceleri ve kapakları günde birçok defa açılıp kapanacağı için sorunsuz ve sessiz çalışmalıdır.

Mutfak dolabınızın kapağının cilası pürüzsüz, tasarım ve renk seçimi mutfağınızla uyumlu olmalıdır.

3. Dekorasyon Stili
Mutfağınızın nasıl görüneceğini bulmak için dergilere ve mağazalara bakın.

Hazır mutfak dolapları sınırlı sayıda stilde gelirken, yarı özel ve özel mutfak dolapları tasarım ve estetik açısından daha fazla seçenek sunar.

Mutfağınız için evinizin mimarisine ve diğer odaların iç tasarımına iyi uyum sağlayan bir tarz seçin.

Çeşitli renklerde ve ahşapta, boyalı, cilalı veya kaplamaya sahip mutfak dolabı kapakları arasından kendi zevkinize uygun seçim yapabilirsiniz. (Tasarım harikası: açık mutfak modelleri)

4. Alanınızı Ölçün
Eninde sonunda mutfak dolabı almak için bir uzmanın evinize gelip alanınıza bakmasını isteyeceksiniz, ancak bundan önce siz kendiniz alanınızı ölçmeli ve yeni dolapların nereye sığmasını istediğinizi düşünmelisiniz.

Elinizdeki bu ön ölçümlerle, yapı marketlerindeki, mutfak mağazasındaki veya özel üretim yaptıracaksanız marangozunuzdaki satıcıya daha doğru bilgiler verebilir ve yeni mutfak dolabı projeniz için daha kesin tahminler ve fikirler alabilirsiniz. (İlgili yazılar: L mutfak dolapları – U mutfak dolapları)

5. Hazır Mı Özel Üretim Mutfak Dolabı Mı ?
Hazır mutfak dolapları en ucuz seçenektir, standart şekil ve boyutlarda yapılır ve sınırlı sayıda ahşap veya stilde mevcuttur.

Yarı özel mutfak dolapları, depolama, tasarım ve stil için birçok seçeneğe sahiptir, standart boyutlarda fabrikada üretilmiştir.

En iyi mutfak dolabı yapımının en üst noktası özel üretim dolaplardır. Tasarım özelliklerine göre sadece sizin için, istediğiniz tasarımda ve kalitede ve herhangi bir stilde inşa edilirler.

6. Mutfak Dolabındaki Ek Seçenekler
Hazır mutfak dolapları, çekmece ve dolapların ötesinde birkaç seçenek sunar.

Ancak yarı özel ve özel mutfak dolapları, depolama ihtiyaçlarınıza sonsuz çözümler sunar.

Tavalar için açılır raflar, bardaklar için cam mutfak dolabı kapakları, tepsiler ve çatal, bıçaklar için dikey ayırıcılar, elektrikli mutfak ev aletleri için bir alan size sunulabilir.

Bir mutfak dolabı ve tezgah için çok dar bir alanınız varsa, uzun bir kiler dolabı, mutfaktaki tencere ve tavalar veya gıdalar için çok fazla alan sağlar. (Küçük mutfaklar için harika mutfak dolapları)

En Kaliteli ve En İyi Mutfak Dolabı Malzemesi Hangisidir ?
Eviniz için mutfağınızın tadilatı sırasında yeni mutfak dolabı yaptırmaya karar vermek söz konusu olduğunda, vermeniz gereken birçok karar vardır. Bunlardan en önemlisi kaliteli bir mutfağa sahip olmak için en iyi mutfak dolabı malzemesi hangisidir sorusudur.

Dolaplarınızı yenilemek, yeniden yüzeylendirmek veya tamamen değiştirmek isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir ve bundan sonra ne tür mutfak dolabı malzemelerini ve mutfak dolabı kapaklarında hangi kaplamanın kullanacağınıza karar vermeniz gerekir.

Mutfak dolabı yaptırırken dolabınızın gövdesini oluşturan malzemeleri seçmek için genellikle 2 seçeneğiniz var: sunta ve mdf.

İşte en iyi mutfak dolabı malzemesi seçimi için bunların artıları ve eksilerini bilmelisiniz.

Sunta (Mutfak Dolabı Malzemesi)
Popüler mutfak dolabı gövde (kabin) malzemesi türünden biri suntadır.

Suntalar yonga levha olarak da adlandırır.

İngilizcedeki LDF nin açılımı olan “Light Density Fibreboard den gelen sunta, odun yongası ve kereste fabrikası talaşı gibi geri dönüştürülmüş ahşap ürünlerin bir araya getirilip levhalar haline getirilmesiyle yapılan bir mobilya malzemesi ürünüdür.

Sunta, daha estetik bir görünüm elde etmek için laminant veya ahşap kaplama ile kapalanabilmektedir.

İşte suntanın önemli avantajları ve dezavantajları.

Suntanın Avantajları
Sunta, oldukça uygun fiyatlı bir mutfak dolabı malzemesidir. Bunun nedeni suntanın hurda malzemelerden yapılmasıdır.
Yüksek kaliteli sunta sağlam ve dayanıklı olabilir. Ancak sadece yüksek kaliteli bir malzeme kullandığınızdan emin olmalısınız.
Sunta, mutfak dolabı gövdesi ve çekmecesi için en iyi seçeneklerden biridir.
Hafif, uygun maliyetli ve gerekli alanlara sığması kolaydır.

Suntanın Dezavantajları
Maliyet tasarruflarına rağmen, suntanın dikkate alınması gereken bazı dezavantajları vardır.
Çok yüksek kaliteli bir sunta çeşidi bulamazsanız, çoğunlukla çok dayanıklı değildir.
Yapısı nedeniyle, sunta sıkıştırma ve gerilim açısından zayıftır.
Sunta, nem dostu değildir ve suyla temas ederse bozulabilir ve rengi solabilir.
Dolaplar veya çekmeceler aşırı doldurulursa, suntadan yapılmış dolap raflarının ve çekmecelerinin tabanları sarkma ile karşı karşıya kalabilir.

MDF (Mutfak Dolabı Malzemesi)
Suntaya alternatif arıyorsanız, mutfak dolabınızın gövdesi ve çekmeceleri için en iyi seçenek MDF dir.

MDF, suntadan daha küçük liflerden yapılmıştır, bu da onu daha güçlü kılar.

Mdf nin ismi ingilizcedeki medium density fibreboard dan gelmektedir.

Mutfak dolabı kabinlerinde ve kapaklarında kullanımı nedeniyle popüler hale gelen MDF, geri dönüştürülmüş elyaf, reçine ve balmumundan yapılmış, hepsi birlikte preslenmiş ve yüksek basınçlı bir sistemde kapatılmış kompozit bir malzemedir.

MDF nin Avantajları
MDF, en iyi mutfak dolabı malzemelerinden biri olarak birçok avantaja sahiptir. İşte bilmeniz gerekenler.

Daha küçük liflere sahip benzersiz bileşimi nedeniyle MDF güçlü ve oldukça dayanıklıdır.
MDF, sıcaklık değişimlerinden ve nemden kaynaklanan eğilme ve genleşmeye karşı dayanıklıdır.
MDF nin yüzeyi pürüzsüz olduğundan, boyanmaya veya lekelenmeye elverişlidir.
MDF, üstün vida tutma gücü sunar.
MDF nin Dezavantajları
Yukarıda listelenen avantajlara ek olarak, MDF mutfak dolabı malzemesi satın almadan önce bilmeniz gereken birkaç dezavantaj vardır.

MDF, kontrplak veya sert ağaç kadar güçlü değildir. Dolap ve çekmecelerin aşırı yüklenmesi halinde sarkma ve hasara karşı hassastır.
Bazı insanların fiyat konusu nedeniyle MDF ile ilgili endişeleri vardır. Bu da MDF nin suntaya göre %25-35 arasında daha yüksek maliyetli olmasından kaynakladır.
Ayrıca MDF üretim aşamasında suntaya göre hem daha fazla ahşap kullanıldığı hem de daha fazla gaz salınımı olduğu için çevre kirliliğine daha fazla sebep olur.
Sunta Mı MDF Mi ? (En İyi Mutfak Dolabı Gövde Malzemesi Hangisi ? )
Mutfak dolabı yenilerken mutfağın dolabının gövdesi, çekmeceleri yani kısaca kabini söz konusu olduğunda uygun maliyeti sebebiyle en çok tercih edilen malzeme suntadır.

Suntanın MDF den görsel olarak çok bir farkı bulunmamaktadır.

Ancak MDF ise dayanıklılığı ile mutfak dolabı kabin malzemeleri karşılaştırmasında genellikle eşsizdir.

Aynı zamanda MDF suntaya göre suya ve neme karşı daha dayanlıdır. Bu da mutfak ve banyo gibi su kullanılan alanlarda tercih edilmesine katkıda bulunur.

Ancak mutfak dolabının gövdesi hem görsel olarak hem de kullanım olarak mutfak dolabı kapakları kadar bizi etkilemediği için sunta tercihinde de hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

En Kaliteli ve En İyi Mutfak Dolabı Kapakları
Dolapların yapısal gövdesi için doğru malzemenin belirlenmesinin önemine rağmen, mutfak dolabı yaptıracak kişilerin büyük önceliği genellikle mutfak dolabı kapaklarıdır.

Sonuçta, mutfak dolabının en görünür ve karakter tanımlayıcı bileşeni kapaklardır ve onu belirlemek için sonsuz seçenekler vardır.

Mutfak dolabınızı yaptırırken seçebileceğiniz mutfak dolabı kapak modellerini sizin için aşağıda listeledik.

Suntalam Mutfak Dolabı Kapakları
Yukarıda bahsettiğimiz gibi talaş olarak bilinen, rendelenmiş ağaç tozunun tutkal ve çeşitli kimyasallarla birleştirilerek plaka haline getirilmesi ile oluşan malzemeye sunta denir.

Suntalam ise lam ekinden de anlayabileceğin gibi, bu malzemenin lamine işleminden geçirilmesi ile elde edilir.

Böylece suya ve neme dayanıksız olan sunta ikinci bir katman ile kaplanarak suya ve neme daha duyarlı olurlar.

Bunun yanında suntaya lamine edilen malzeme görüntü olarakta suntanın daha güzel görünmesini sağlar ve böylece mutfak dolabı kapaklarında kullanılabilir.

Bu malzeme mutfak dolabı kapak fiyatı açısından en uygun olan malzemedir ancak kalite olarak en düşük ve dayanaklılık olarak en dayanıksız seçenektir.

Mutfak dolabınıza ayıracak bütçeniz kısıtlıysa tercih edilebileceğiniz kapak modelleridir.

Ayrıca son olarak belirtmemizde yarar var, kullanılırken tahribata uğradığında veya çizildiğinde tamiri çok mümkün olmaz.

Mdflam Mutfak Dolabı Kapakları
Mdflam kapaklarda yukarıda bahsettiğimiz MDF lerin lamine edilmesi ile oluşurlar.

Banyoda veya mutfak gibi nemli ortamlarda kullanmak üzere MDF lamine edilerek neme ve suya karşı daha dayanıklı olur.

Dayanıklılığın yanı sıra MDF lerin lamine edilmesiyle oluşan görüntü suntalamlara göre daha zarif ve estetik durur.

Ancak kullanılan malzeme mdf olduğu için suntaya göre yine %25-35 bir fiyat fazlalığı vardır.

MDF lerin yüzeyinin lamine kaplanması haricinde MDF lere yapılan kaplamalar ve cila yöntemleri vardır. Bunlarda mutfak dolabı kapaklarında son derece popüler, estetik ve kullanışlıdır. Bunlar akrilik, membran, high gloss veya lakedir.

Akrilik Mutfak Dolabı Kapakları
Akrilik, gardıroplarınız ve mutfak dolaplarınız için alabileceğiniz parlak, yüksek kaliteli bir kaplamadır.

Çok çeşitli renklerde mevcut olan bu toksik olmayan kaplama, kapladığı her yüzeye neredeyse aynaya benzer bir görünüm verir.

Akrilik kaplama, çok fazla aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilir ve uzun yıllar parlaklığını kaybetmez.

Akrilik mutfak dolabı kapakları çok çeşitli renklerde gelir ve mutfağınıza göz kamaştırıcı bir görünüm kazandırır.

Günümüzde birçok ev sahibi, birçok avantajı olduğu için suntalam ve mdflamdan ziyade akrilik mutfak dolaplarını tercih ediyor.

Ancak maliyet olarak da high gloss, membran suntalam ve mdflam kapaklardan daha pahalıdır. (Çok daha fazlası için akrilik mutfak dolapları)

Membran Mutfak Dolabı Kapakları
Membran kaplama, bir alana doğal bir hava verir. Mat, parlak ve ahşap yüzeylerde mevcut olan bir PVC folyodur.

MDF’nin etrafına yüksek basınç altında sarılmış folyolardan yapılan membran, günümüz mutfakları için en popüler kaplamalardan biridir.

Membran kaplama suya ve hava koşullarına dayanıklıdır ve mutfaklar ile gardroplar için iyi bir seçimdir.

Membran kapaklar her renk ve desen çeşidine sahip olabilir. Bununla birlikte, oymalı country tarzı mutfak dolabı modellerinde sıklıkla kullanılır. (Membran kapak mutfak dolabı modellerine buradan ulaşabilirsiniz.)

Ancak membran kapaklar zamanla ve sürekli kullanımla, güneş ışığına maruz kaldığında rengi değişebilir ve folyosu soyulmaya başlayabilir.

Fiyat olarak da suntalam ve mdflamdan daha pahalı olmasın rağmen diğer kaplamalardan daha uygun fiyatlıdır.

High Gloss Mutfak Dolabı Modelleri
Adını ingilizceden çevirdiğimizde yüksek parlaklık anlamına gelir. Buradan da anlaşılacağı gibi, çok parlak mutfak kapaklarına sahiptir ve son derece kayda değer bir yüzey parlaklığı yayar ve ayırt edilir.

Şık, temiz ve modern bir mutfak görünümünün yanı sıra, bir dizi renk ve kaplama seçeneği, parlak mutfağınızın tam zevkinize ve spesifikasyonunuza göre uyarlanabilmesini sağlar.

Modern mutfak yaptırmak isteyenlerin ekonomik olarak uygun bir seçenek olarak aklına gelebilir.

Kapaklarda bu malzeme tercih edildiğinde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. (İlginiz çekebilir: high gloss mutfak dolabı modelleri)

Lake Mutfak Dolabı Modelleri
Lake mutfak dolabı kapakları, modern, güzel bir yüzey kaplaması ve gerçek renk derinliği ile tanımlanır.

Kapakların renk derinliği, lake boyanın MDF levhaya ince tabakalar halinde tekrar tekrar püskürtülmesi ile elde edilir, bu da prestijli mutfak dolabı kaplaması ile sonuçlanır.

Lake mutfak kapakları genellikle sipariş üzerine üretilir. Farklı doku kaplaması ile ölçülere göre üretilebilir ve istediğiniz rengi seçebilme özelliğine sahiptir.

Ancak lake kaplamının işçiliği çok zordur ve önemlidir. MDF nin üzerinde atılan folyonun üzerinden 8-10 defa boya ile geçilmesi ile oluşur.

Eğer atılan boya miktarı ve kalitesi düşük ise lake kapaklar kısa zamanda aşınmaya ve sararmaya neden olabilir. Bunun için lake alırken yaptırdığınız yerin kalitesine çok dikkat etmelisiniz.

Mutfak dolabı kaplamanız olarak lake seçerseniz, son derece dayanıklı ve bakımı kolay olduklarından emin olabilirsiniz. Temizlik için ihtiyacınız olan tek şey nemli bir mikrofiber yıkama bezidir.

Resim
  • svg
    0532 799 03 92
X