Alçı Dekorasyon - Kartonpiyer

Alçı, hammaddesi alçıtaşı ya da kireç olan bir yapı malzemesidir. Su ile karıştırılıp kremsi bir hale getirilerek hazırlanır. Daha sonra istenilen şekiller kolayca verilebilir. Aldığı şekilde kuruyarak tasarım tamamlanır. Kolay bir şekilde istenilen şekle sokulabildiği için ve hızlı kuruyarak verilen şekli aldığı için çoğunlukla tercih edilen bir yapı malzemesidir.

Alçı ile süsleme yapmak çok kolay bir işlemdir. Bu malzemeyi kullanırken dikkat edilmesi gereken konu bekletilmemesidir. Alçı, hazırlandıktan sonra üstünden bir gün geçmeden kullanılmalıdır. Bekletilirse malzemede bozulma olur ve alçı istenilen sonucu vermez. Tarımdan dişçiliğe, heykelcilikten mimariye birçok alanda kullanılır. Alçı ile dekoratif ürünler yapılabildiği gibi zeminden tavana bir mekânda birçok tasarım yapılabilir. Alçı iyi bir dekorasyon malzemesidir.

Alçı ile Dekoratif Ürün Yapımı

Alçıya istenilen her şekil verilebilir. Çerçeveler, farklı şekillerde vazolar, mumluklar, tepsiler, saksılar gibi ve de istenilen şekilde yapılan heykeller alçı malzemesi ile rahatlıkla yapılır. Aynı zamanda yapılan şekil kuruduktan sonra kolaylıkla boyanarak tasarımlar yapılabilir.

Alçı ile Duvar Süslemeleri

Bir mekânda süpürgelik yapımı için alçı kullanılabilir. Zemini saran alçıya kolayca şekil verilerek farklı tasarımlar yapılabilir. Evlerde ya da farklı mekanlarda bulunan kemer gibi yapıların kenarları da alçı malzemesi ile süslenerek kapatılabilir. Aynı şekilde şöminelerde de alçı malzeme kullanılarak dış süsleme kolay bir şekilde yapılabilir. Duvarlarda kabartma yaparak süsleme yapılması da alçı sayesinde kolay bir uygulamadır.

Alçı ile Tavan Süslemeleri

Zeminde bir süpürgelik yapıldığı gibi tavanı saran ve köşeleri kapatan süslemeler yapmak da mümkündür. Aynı şekilde yapılan süslemenin devamıyla, eğer bir pencere varsa sahip olduğu perdenin kornişi yapılan alçı ile kapatılabilir. Tavanda bulunan aydınlatma için göbek yapımında da alçı malzeme kullanılır.

Alçı Panel

Alçı ve karton birleşiminden oluşan paneller, asma tavan ve bölme duvar gibi yapılarda kullanılır. Var olan bir duvara kaplama yapılarak, yalıtım gibi sorunlara çözümler bulunabilir ya da gerek olmazsa bir tasarım yapmak içinde alçı panel kaplama yapılabilir. Aynı şekilde bölme duvar yapımında da alçı paneller kullanılarak içinde yalıtım yapılır. Niş tasarımlarında da alçı paneller rahat bir şekilde kullanılır. Alçı panel ile bir yapı oluşturulurken profiller kullanılır. Bu profiller genel olarak iskelet yapımı için kullanılırken, alçı paneller iskeletlere monte edilir.

 

Resim
  • svg
    0532 799 03 92
X